על צמיחה עסקית, מחזור החיים העסקי, והבנת המחזוריות בחיים ובעסקים

העסק שלך הוא אורגניזם חי ונושם, נולד ומתפתח, גדל ומתרחב או מתכווץ ונשבר. אך תמיד מתקיים לצד מערך החיים והחוויות שלך כבעל העסק.

עולמנו העסקי והאישי מחוברים אחד לשני. הם סוג של שלם הגדול מסך חלקיו.
ולכן העסק כמו החיים, נע במעגל טבעי של זריעה, צמיחה, פריחה, פירות ואף שלכת.

כיצד בא לידי ביטוי מעגל שכזה השייך לעולם הטבע – בעולם חומרי בו מתקיים העסק ומקור הפרנסה שלנו. חשוב שכל בעל עסק יבין איך מתקיים מעגל צמיחה אצלו בעסק ולדעת למה לצפות, למה להתכונן ואיך לבנות נכון אסטרטגיות של שיווק ובניית מוצרים.

כמו כן הבנה זו תוכל להאיר קצת סיטואציות שלא מובנות לנו כל כך כמו תקיעות בתקופות מסוימות או חוסר חשק להיות בעשייה או לחילופין – איך למקסם תקופות של פריחה ולבלוב, איך לנצל את זה כמנוף עסקי ליצירת עוד ענין, לקוחות וכסף.

אז מה מסמל כל שלב במחזור הצמיחה ומהי האנלוגיה לעולם העסקים.

הזרע – לחלום את החזון.

השלב בו נולד הרעיון, ניצת האור, נברא הזרע שאותו נשתול תכף ונטפח באהבה. בשלב הזה אנחנו מוצפים ברעיונות ותחושה אדירה של יצירה ורצון לממש, אנחנו מלאים אנרגיה ממש כמו שזרע טומן בחובו כוח חיים אדיר מאחורי קליפה קשה. אותו זרע יכול היה להישאר שנים בקליפתו, אך ההחלטה לפרוץ מסמלת כי הבשילו התנאים

בעולם העסקי: חשוב לזכור את אותה אנרגיה שהביאה אותנו מלכתחילה להקים את העסק, לזכור את החזון את ההשראה ואת העוצמה שחשנו עם ההחלטה לצאת וליצור משהו בעצמנו מתוך אמונה מלאה שנצליח ולדעת לרתום את  כוח הזה ברגעים קשים

השורשלהעמיק את האמונה והאחיזה בדרך

לימור שי יעוץ עסקימתחיל לפלס את הדרך אל העומק להסתעף ולהתחזק השורשים הם הבסיס, היסודות שאמורים לשאת את העץ ולייצב אותו בזמן סערה; זו האמונה בעצמנו שצריכה להסתעף ולהתגבר ולהשיג אחיזה אמיצה יותר בקרקע בה בחרנו לנבוט

החומרים מהם אנחנו עשויים יזינואת השורשים הללו וישפיעו על היכולת שלהם להעמיק חדור.
שורשים שמתפתחים יאפשרו לנבט להפוך לעץ גדול וזה מה שאנחנו רוצים שיקרה

בעולם העסקי: שורשים חזקים הם הערכים, האמת
והחזון הבאים לידי ביטוי במיתוג מדוייק, בפלטפורמה שיווקית מקצועית בנויה כהלכה , אמריה ברורה ויסודות יציבים בתשתית רחבה

הניצן – ניצוץ החיים

לצאת אל האור, הניצן קטן ככל שיהיה פורץ בזכות כוח חיים אדיר ורב משמעות.

המעבר מחושך לאור, המגע עם השמש, ההחלטה לצאת אל העולם להראות מי אני ומה אני שווה
הנבט הזעיר צריך תמיכה והגנה, עכשיו הוארגיש הרבה יותר מאשר בתקופה בה היה זרע, כל תנודה חיצונית – רוח, גשם, קור משפיעה ועלולה להרוס
בעולם העסקי: בתחילת הדרך העסקית נחושים ככל שנהייה אנו נתונים למתח ולחשש מביקורת, צעדים שגויים, לחץ חברתי, התמודדות במערכה מורכבת, קשיי מימון, וכד' אנו זקוקים למערך תמיכה של חברים, קשרים, שיתופי פעולה עסקיים, פירגון ויד מכוונת של יועץ או מאמן שיחזק ברגעים של בילבול

הפרח – צמיחה ולבלוב

כמו בטבע כך גם בעסקים – מגיעה האביב. זמן הפריחה והלבלוב, העצים שטיפחנו נושאים פרי, נותנים צל, הפרחים צבעוניים ומשמחיםמעוררים עניין, יש תחושה של התעצמות והתמלאות מכל השפע מסביב.
בתקופת הפריחה עלינו לזכור להמשיך ולטפח את האדמה ולדאוג להזנת השורשים.
ובעולם העסקי: פריחה וליבלוב בעסקים זה תמיד מרגש וכיף. כולם רוצים לברך, כולם רוצים לגעת, להצטרף, להיות חלק. כשעסק מצליח זה מעורר השראה, עסק מעורר השראה יכול לייצר באז ואפילו ויראליות סביב מוצריו.

שלכת – התכנסות, היעזבות

כמו בטבע – כך בחיים ובעסקים, מעגל הפריחה והצמיחה מגיע גם למקום של סיום תהליך, שלכת, סיום הפריחה, ריקבון הפרי, העצים נותרים ערומים. זה לא מצב פרמננטי, לא נראה שהעצים דואגים J הם וגם אנחנו סומכים על התהליך כי אנחנו יודעים שזה בסה"כ שלב. עונה. זה חולף.
גם אם פרחנו בעוצמה נפלאה, תמיד צריך לשוב ולהתכנס כדי להתבונן, להפנים, להסיק מסקנות ולתכנן הלאה. כן גם בעסקים ישנה תחושה של התכנסות פנימה ואולי בנו האנושיים…יש צורך להתנתקות, רצון להתרחק ממושאי החושים ולהקדיש זמן לעצמנו, להתבונן במה שהיה, לערוך חשבון נפש ולהאמין במעגל הצמיחה, להאמין בתהליך ולראות בכך תקופה ממנה נצא מחוזקים לקראת מחזור הפריחה הבא.

לסיכום

איפה אתם נמצאים על המעגל הזה? באיזה שלב אתם מזהים את מקומכם בחיים ואת האווירה בעסק שלכם
האם יש באמת תחושה של זרימה ומעגל שיש בו גם פריחה וגם חזון, גם צמיחה וגם התכנסות ובניית תוכנית לעתיד הקרוב? או שהתחושה היא תקיעות מתמשכת?

בכל עניין, שאלה או ייעוץ השאירו לי הודעה ואשמח לחזור אליכם