הפלא של שיטת הפל"א

פוסטים אחרונים

אודות הגישה ההוליסטית

אודות שי לימור

יש ללחוץ על כפתור העריכה כדי לשנות את הטקסט הזה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי צש בלי.

Follow Us

פל"א או פה-לאוזן – היא שיטת השיווק העתיקה ביותר:
”נהנית ספר לחבריך – לא נהנית ספר לנו“
(מי הגה את המשפט הגאוני הזה ???) 

רבים נוטים לחשוב שזה משהו ש"פשוט קורה" , נקרא לזה פל"א פאסיבי, יש איזה פלא או קסם , משהו זז מאחורי הקלעים וגורם לאנשים להגיע – רק כי מן הסתם שמעו עלייך פעם. לעיתים זה אכן קורה ואנשים מגיעים אלינו מכל מיני מקומות, אבל האמת היא שיש מתודולגיה שלמה מאחורי שיטה זו.
למעשה, פל"א היא שיטה אקטיבית לחלוטין הכוללת עקרונות, אסטרטגיה, שלבים ובעיקר תחזוקה שוטפת; הכל בכדי לגרום לפלא לקרות ולהפוך להיות אבן שואבת לתנועה גדולה של פניות ולקוחות חדשים.

כולנו רוצים שיאהבו אותנו. גם בעסקים.
אנחנו רוצים שימליצו עלינו, שיספרו לחברים רוצים שהמכרים והקרובים שלנו יפיצו את הבשורה עלינו..לא תמיד זה קורה או לא קורה מספיק. ואנחנו לא מבינים למה..? הרי סומכים עלינו, עבדו איתנו בעבר והיו מרוצים..אז למה לא מפנים אלינו עוד חברים?

”אני עובדת בעיקר מפה לאוזן“ מספרת לי מיכל (שם בדוי) , לקוחה, בעלת עסק קטן בתחום ההשמה ומשאבי אנוש במיקור חוץ. שנים שעבדה בארגונים גדולים, מומחית בתחומה, עטורת שבחים מהמעסיקים הקודמים שלה – יצאה לעצמאות לפני כשנה והייתה בטוחה שהשם הטוב שלה כשכירה, יביא לה את הלקוחות המיוחלים ויחד איתם פרנסה והצלחה. אך משום מה זה לא קרה.

אז איך בכל זאת גורמים לזה לעבוד? הנה כמה עקרונות בסיסיים: 

חמשת העקרונות הפל"א

(העקרונות המובאים כאן הינם עקרונות בסיסיים בלבד ומחייבים כמובן בניית מערך שיווק נכון בנוסף לקיום העקרונות. קחו את זה כטיפים ונסו להטמיע בעסק שלכם כמה שיותר)

  1. סמפטיה
    הלקוחות שלכם מגיעים עם סוג של ”כאב“ ומטרתנו כנותני שרות ובעלי עסק היא לפתור את הכאב הזה. השאלה איך אנחנו מתייחסים לכאב הזה? האם אנחנו ”נותנים ללקוח בראש“ ומבקרים אותו על מצבו כדי לייצר הפחדה וע“י כך תכיפות, לחץ ונכונות לשלם לכם הרבה כסף ומהר..? או שאתם גורמים לו להרגיש שהגיע למקום בטוח, שבו הוא יכול להתרווח ולסמוך עליכם שתסייעו לו להתגבר ולצאת מהמצב שנקלע אליו?
    בעלי עסקים טועים לחשוב לפעמים ששיווק שיש בו הפחדה ולחץ יביא תוצאות ומהר. טוב אולי זה עובד בחלק מהמקרים..אבל האדם שפנה אליכם עם “כאב“ ובסופו של תהליך יחוש שתומרן יהיה מועמד לא סביר מבחינתכם להעביר את הבשורה הלאה.. לעומת אדם שיצא בהרגשה כי הובן כראוי, זכה לאמפטיה והכלה והתחושה הכללית בגופו היא של נעימות ורצון להיות כן, פתוח ומלא באמון לגבי התהליך שעבר – הוא – סימכו עליו, כבר ידע איך להעביר את הניצוץ בליבו והברק בעיניו הלאה, עוד שנים רבות.
  2. למה זה מגיע לי בכלל..?

בהמשך לאותו כאב של סעיף אחד – הלקוח שלנו מבקש מן הסתם להעלים את הכאב כי זה הכי נורא להיות תקוע עם כאב מסויים. אבל יותר נורא לא להבין מהיכן הגיע ולמה

תנו ללקוח שלכם מפה, מפה שיש בה קונטקסט – הווה אומר לא רק נתיב של איך מגיעים מנקודה א‘ לנקודה ב‘. אלא מה עוד יש בדרך, מה קורה מסביב, למה המסלול הזה מחובר ולמה אתם מנתבים אותו למסלול הזה מלכתחילה.

יצירת קונטקסט עבור הלקוח יוצרת תחושה של אמון – אמון הוא מצרך היסוד החשוב ביותר בכדי לייצר פל“א

  1. הצעה שאי אפשר לסרב לה..

איך אתם בונים את ההצעה העסקית הייחודית שלכם? האם המוצר שלכם ברור ונהיר לכם לפני הכל? האם הקדשתם מספיק זמן בשביל לזקק את המסר? אם אתם לא בטוחים תשאלו חברים, מכרים, לקוחות מהעבר או חברים מהפייסבוק.

אחרי שייצרתם מסר מדוייק והצעה ברורה – וודאו שיש ביכולתכם להציע דבר שיש בו ערך אמיתי ללקוח שלכם, ובנו סביב הערך הזה הצעה שאי אפשר לסרב לה. אבל שימו לב!! – זוהי לא הזמנה לייצר פיתיון בלבד שלאחריו מגיע משהו מגומגם ומאכזב….אלא הצעה אמיתית שתהדהד ותעורר מחשבה וסקרנות ושביעות רצון לאלו שיבחרו לקחת את ההצעה שלכם. לקוח שהתפעל מההצעה שלכם וגם התנסה ונוכח לדעת שיש משהו אמיתי וטוב מאחורי הצעה זו – ירצה לספר לכל העולם איך הייתה לו אינטואיציה נכונה בבחירה שלו ואיזה עסקה מצויינת הוא עשה

  1. לעשות את זה קל…

אל תצפו מאחרים לעשות עבורכם את העבודה! פשוט ולענייין.
יש לכם לקוחות, חברים משפחה שיכולים ורוצים להמליץ עליכם? הכינו להם מבעוד מועד פוסט כתוב ומהוקצע בשפה שיווקית שמספר את המסר שלכם, הוסיפו תמונה רלוונטית ושלחו להם במייל בצורה מפורטת מה אתם מבקשים , איפה ואיך. אל תשכחו להיות מנומסים ולהודות מקרב לב J אף אחד לא ימליץ עליכם כי ביקשתם..אלא כי הם רוצים ומרגישים שזה נכון

  1. אלמנט ההפתעה

לפעמים אנשים כל כך פגועים מכל מיני עסקאות גרועות שעשו עם נותני שירות
שהם מגיעים סקפטיים וקטני אמונה, פוחדים להתחייב ומחפשים הוכחות לכמה אתה אמין ומסוגל לבצע את מה שהם צריכים.
אחרי שצלחת את המהמורה הזו, והתחלת לעבוד עם הלקוח או שמכרת לו מוצר/שרות
ולאחר שביצעת את עבודתך על הצד טוב ביותר וקיבלת לקוח מרוצה – תמיד אפשר להכין עוד הפתעה קטנה לסוף. צ'ופר, מחווה, פירגון, שרות נוסף קטן ללא תשלום וכיוב'.
אלמנט ההפתעה המשמחת תמיד מרגש וכייפי מאוד.
אנשים אוהבים לספר על ההתרגשות שלהם! ולשתף אחרים בשמחה שלהם אפילו אם היא קטנה.